Piyasaların yönü

Dün gün içerisinde TCMB’nin beklentilerin üzerinde gelen faiz indirimi kararı takip edildi.

BIST100… Sanayi Hisseleri Öncülüğünde Yükseldi… Dün gün içerisinde TCMB’nin beklentilerin üzerinde gelen faiz indirimi kararı takip edildi. TCMB’nin 200 bps’lik faiz indirimi önden yüklemeli olarak değerlendirildi. Karar metninde yılsonuna kadar faiz indirimi için sınırlı bir alan kaldığı ifade edildi. Karar sonrasında banka hisseleri satış baskısı altında kalırken, sanayi hisseleri FROTO, EREGL gibi hisselerin öncülüğünde yükselişe geçti. BIST100 endeksi günü %1.58 değer kazancıyla 1,455.42 puandan tamamladı. Kurdaki yükseliş ve enflasyon beklentileri banka hisseleri üzerinde satış baskısı yaratıyor. Yeni işlem gününde Asya piyasaları Evergrande’nin ödemesini gerçekleştirerek temerrütten kurtulma haberiyle alış ağırlıklı bir seyir izledi.

 

 

USDTRY… TCMB Politika Faizinde 200 bps İndirime Gitti… TCMB politika faizini %18 seviyesinden %16 seviyesine çekerek 200 bps indirime gitti. Piyasa beklentisi 50 ila 100 bps faiz indirimi olabileceği yönündeydi. Beklentilerin üzerinde gelen faiz indirimi sonrasında Dolar TL kuru 9.50 seviyesine yönelirken, akşam saatlerinde gelen Türkiye’nin kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadele kapsamında gri listeye alındığı haberi TL’de satış baskısını belirginleştirdi. Dolar TL kuru 9.55 ile tüm zamanların zirvesini test etti. Haftanın son işlem günü öncesinde Dolar TL kurunda yataya yakın bir görünüm var. 9.50 seviyesi üzerinde kalma çabası dikkat çekiyor.

 

 

EURTRY… Kur 11 Seviyesinin Üzerine Çıktı… TCMB’nin beklentilerin üzerinde faiz indirimi sonrasında Euro TL kuru tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 11’i gördü. Yeni işlem gününde TL varlıklarda stabilizasyon çabası öne çıkarken, Euro TL kuru 11 seviyesi üzerinde işlem görmeye devam ediyor.

 

 

EURUSD… Global İyimserlikten Besleniyor… Euro Dolar paritesi öncü PMI verileri öncesinde 1.16 seviyesi üzerindeki kazançlarını koruyor. Yükselen enflasyon endişeleri, ABD teşvikleri ve Çinli Evergrande iyimserliğinin etkisinde karışık bir görünüm var. Powell’ın TSİ akşam saatlerinde yapacağı konuşma yatırımcıların takibinde olacak.

 

 

XAUUSD… Enflasyon Endişeleri Altın Fiyatlarına Destek Oluyor… ABD’de enflasyon endişeleri altın fiyatlarındaki yükselişi destekliyor. Altın yatırımcısı FED Başkanı Powell’ın bugün katılacağı bir toplantıda vereceği mesajları takip edecek.

 

 

GLDGR… 550 TL Sınırında… Dolar TL kurunun 9.50 seviyesinin üzerini görmesi ve global altın fiyatlarının enflasyon endişelerinden beslenmesiyle birlikte gram altın 550 TL sınırına yaklaştı.

 

 

BRENT… 83 $ Seviyelerine Geri Çekildi… ABD başkanı Biden enerji fiyatlarındaki yükselişin OPEC ve ortakları tarafından tutulan arzdan kaynaklı olduğunu ifade etti ve benzin fiyatlarında düşüş için 2022 yılına işaret etti. Brent petrol kontratları vadeli piyasalarda 83.35 $ seviyelerinde işlem görüyor. Enerji fiyatlarında sınırlı bir geri çekilme var.

 

 

S&P500… Yeni Rekor Seviyelerde… ABD’de S&P500 endeksi %0.30 değer kazanarak 4,549.78 puana yükseldi. Teknoloji hisselerindeki aşağı yönlü baskı yeni işlem gününde vadeli kontratları da aşağı çekiyor. S&P500 endeksi yataya yakın eksi bölgede işlem görüyor.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma